Kursinis projektavimas – svarbus mokomojo proceso etapas. Konstravimo pagrindų kursinis projektas yra pirmas tokio pobūdžio darbas aukštųjų (neuniversitetinių) mokyklų inžinierių specialybių studentams.
Konstruojant taikytini ergonomiškumo reikalavimai, kurie atspindėtų biomechanines, fiziologines ir psichologines savybes bei reikalavimus. Techninio gaminio ir jį naudojančio ar aptarnaujančio asmens sąveika, turi būti optimaliai patogi ir nežalinga žmogui. Pasibaigus gaminio resursui, arba kai gaminys neatlieka nustatytų funkcijų, jis utilizuojamas. Gamybos atliekos utilizuojamos jas panaudojant kituose gamybos procesuose. Utilizavimo tikslas – taupyti žaliavas ir medžiagas.
Konstruojant reduktorių reikia atsižvelgti į standarto reikalavimus, reglamentuojančius konstrukcines, technologines ir eksploatacines gaminio savybes. Standartas galioja ir yra privalomas tol, kol jis netrukdo tenkinti techninius, ekonominius, saugos ir estetinius reikalavimus.
Įstrižakrurnplio cilindrinio reduktoriaus projektavimą pasirinkau todėl, kad jame yra daug elementų: variklis, krumpliaračiai, velenai, guoliai, pleištai, movos, tepimo įrenginiai, tvirtinimo detalės. Reikia nustatyti ne tik jų matmenis, bet ir atlikti stiprumo, ilgaamžiškumo, įtempių patikrinamuosius skaičiavimus. Detalizuojama deta1ė – varomasis velenas arba krumpliaratis.
Tikslas. Suprojektuoti įstrižakrumplį cilindrinį reduktorių.
Uždaviniai:
• Parinkti mechaninės perdavos variklį, apskaičiuoti kinematinius bei jėginius parametrus.
• Apskaičiuoti reduktoriaus greitaeigio ir lėtaeigio velenų laiptelių skersmenis.
• Apskaičiuoti reduktoriaus cilindrinių krumpliaračių perdavos parametrus.
• Parinkti movos tipą bei parametrus ir pleištus detalėms tvirtinti.
• Apskaičiuoti diržinės perdavos parametrus.
• Parinkti radialinius guolius.
Žinias apie reduktorius, jų skirstymą ir panaudojimą galima rasti specialioje literatūroje, kuri apžvelgia mechanines perdavas, mašinas ir jų elementus.
Perduodant sukamąjį judesį reduktoriai sumažina varomojo veleno kampinį greitį ir padidina sukimo momentą. Krumplinės arba sliekinės perdavos, sudarančios atskirą agregatą, vadinamos reduktoriumi. Tai krumplinės, sliekinės, planetinės, banginės, arba mišriosios perdavos. Dažniausiai mašinų gamyboje naudojami reduktoriai, mažinantys varomojo veleno kampinį greitį ir didinantys sukimo momentą. Jie montuojami transporto, kėlimo mašinose, įvairiose staklėse, prietaisuose arba yra kaip tarpinis mechanizmas tarp jėgos šaltinio (variklio) ir vartotojo (darbo mašinos).
Reduktoriai klasifikuojami pagal perdavos tipą, laipsnių skaičių, velenų tarpusavio padėtį erdvėje, reduktorių tvirtinimą. Svarbiausias reduktoriaus požymis yra perdavos tipas. Pagal tai jie skirstomi į cilindrinius krumplinius (tiesiakrumpliai, įstrižakrumpliai, ševroniniai), kūginius krumplinius (tiesiakrumpliai, įstrižakrumpliai, kreivakrumpliai), kūginius-cilindrinius krumplinius, sliekinius (cilindrinius, globoidinius), planetinius (cilindrinės, kūginės perdavos). banginius (perdavos su tampriuoju krumpliaračiu).
Reduktoriai pagal laipsnių skaičių skirstomi į vienalaipsnius, dvilaipsnius ir daugialaipsnius.
Bendros paskirties reduktoriai dažniausiai būna vienalaipsniai, dvilaipsniai ir trilaipsniai.
Atsižvelgiant į velenų tarpusavio padėtį reduktoriai skirstomi į bendraašius (krumpliniai dvilaipsniai, planetiniai, banginiai), su lygiagrečiomis geometrinėmis ašimis (vienalaipsniai ir daugialaipsniai cilindriniai krumpliniai, dvilaipsniai sliekiniai), su susikertančiomis geometrinėmis ašimis (vienalaipsniai kūginiai krumpliniai), su susikryžiuojančiomis geometrinėmis ašimis (vienalaipsniai ir dvilaipsniai sliekiniai, krumpliniai sraigtiniai, hipoidiniai).
Pagal velenų padėtį erdvėje reduktoriai būna su horizontaliais velenais, su vertikaliu varomuoju velenu, su vertikaliu varančiuoju velenu, su vertikaliais velenais ir universalūs. Jie klasifikuojami ir pagal kitokius požymius – pagal paskirtį: bendrosios ir specialios paskirties; pagal naudojimo sąlygas: dirbti normalaus ir nenormalaus klimato sąlygomis (tropikai, kalnai ir kt.); pagal greitaeigiškumą, amžių ir kt. ...